Sobota byla ukázkovým dnem jak nemá vypadat léto s ohledem na révu. Ráno začalo chcát, ale bylo toho jen tolik, aby to stačilo smočit list a vzápětí dusno jako prase celý den až do podvečera, kdy začalo regulérně chcát. Bylo doslova slyšet jak ta debílní parodie na léto plísni říká "Na, nažer se toho, a pořádně". Chodil jsem okolo révy a alespoň se snažil likvidovat více než bujně rostoucí zálistky, které jsou kompletně napadeny plísní, bez ohledu na odrůdu. Už nevím co s tím mám dělat, zvláště nyní v době zrání.
Ukončil jsem sklizeň odrůdy Atos, která je hodně ranná, ale kterou totálně zdevastovala plíseň. Většinu střapců jsem ostříhal na zem, zůstala jen torza.
Jelikož již nevím čím bych révu ošetřil, tak jsem na doporučení kolegy vinaře vyzkoušel postřik Savem. Dle jeho slov, v době kdy pracoval v kolchoze, když už nevěděli co s plísní, tak používali Savo. Provedl jsem na zkoušku ošetření Savem v koncentraci 0,2%, což je koncentrace určená pro bazény. Ošetřil jsem nejnapadenější odrůdy, u kterých jsem se již rozloučil s nějakou úrodou. Vypadá to, že Savo mohlo zabrat, ale s určitostí to říci nemohu, každopádně révu nepoškodilo.
Na snímcích je napadení plísní révovou na zahradě.
Na další doporučení jsem použil přípravek Mildicut. Ten jsem vyzkoušel na révě, která byla napadena plísní, ale ještě neměla nasazeno na hrozny, protože ochranná lhůta u tohoto přípravku je 21 dnů. Přikládám snímky napadených listů různých odrůd, převážně se jednalo o klasickou Vitis Vinifera.
Po dvou dnech jsem kontroloval výsledky postřiku a na listech je již znatelný účinek. Listy jsou poněkud pokroucené, ale fleky plísně viditelně zasychají.
Přetrvávající ráz počasí přeje nejen peronospoře, ale i padlí. Zatímco plíseň se na střapcích již vyřádila, padlí útočí a rozlézá se na bobulích uvnitř střapců i nadále. Ty následně praskají, nastupuje hniloba a pokud se to neodhalí včas, tak jde celý střapec do kopru zevnitř. Tento stav je navíc "komplikován" umístěním střapců v pytlících proti vosám. Padlí se objevuje na starých listech, na stoncích výhonů, i na nových přírustcích, mladé listy jsou pokrouceny.
Tyto letošní sračky jsou dalším poučením do budoucna, kdy bude nutné provádět preventivní ošetření nejen proti padlí, ale i proti plísni, před květem i po odkvětu. Nezbytné bude i ošetření před ukončením sezony (po sklizni), aby se co nejvíce zlikvidovaly spóry chorob pro další sezonu. V lokalitě na zahradě je stav již tak neúnosný, že sousedi za plotem jdou rušit klasický vinohrad.
M.