Tak tahle oblačnost mi prozatím nejspíše ochránila rašící révu před avizovanými mrazy. Byl jsem dnes na zahradě na čumendu a žádné poškození révy jsem nepozoroval. Vypadá to, že ani tam k poklesu teploty pod nulu nenastalo. Naopak jsem s potěšením zjistil, že raší vloni jen tak do země zapíchlé řízky odrůdy Graf Monte Christo. Přitom to nevypadalo ani trochu na to, že by mohly vyzrát a po zimě vyrašit. Ještě to chce podrobnější prohlídku a odhrnutí zeminy za plného světla a zjistit, zda se nejedná o výhony, které vyráží z podnože, u které jsou řízky vysazeny.
Dalším příjemným zjištěním bylo vyrašení na kořen naroubovaných řízků. Tady se vloni řízky krásně ujaly, narostly na několik metrů a dokonce se na nich objevily ukázkové střapečky. I díky obrovskému tlaku padlí a mokru, letorosty velmi špatně vyzrály a musel jsem je zastřihnout až někde za druhými-třetími očky. Prozatím raší dvě nebo tři očka, ale i to stačí na zapěstování kmínku. Na zahradě se začínají nalévat již i očka u silně plačících Kodrjanek. Zbývá ještě jeden ze dvou Kišmišů stoletie (Sentinel Seedless) a jedna naroubovaná Afrodita. U posledních dvou jmenovaných to však vypadá již téměř beznadějně. Naštěstí druhý Kišmiš St. již pěkně raší a nádherných Afrodit mám ve skleníku hned několik pravokořených.
Dnes jsem rovněž vyzvedl z ledničky a ze sklepa uložené řízky, abych je protřídil, nastřihal a namočil pro následné zakořenění. Novinky asi vyzkouším ve vatě, ty "obyčejné" zvažuji dát přímo do země na vhodném místě. Řízky už byly napadeny nějakými houbovými povlaky, hlavně ty z ledničky, které byly ve vlhkých novinách a zabaleny neprodyšně ve strečové folii. Rozpustil jsem v kbelíku s vodou trochu hypermanganu, a do ní následně sestřihané řízky namočil. Ještě mám balík řízků uschovaný v mikulovském "podzemí", na ty se podívám zítra.
Venku se silně rozpršelo a vypadá to na slejvák až do rána. Snad tyto deště přeperou to z Norska hrozící ochlazení.
M.