Parodie na léto nám pokračuje únorovými teplotami, a tak čumákuju doma a mám čas (bohužel ne chuť) napsat pár řádků o stavu révy na mých "latifundiích".
V pondělí jsem se vrátil z prodlouženého víkendu v Bašce na chorvatském Krku, kam jsme zamířili ve čtvrtek minulý týden. Už kousek za Vídní začalo přeprchávat, ale to co nastalo po přejetí Slovinských hranic, tak to jsem ještě nezažil. Byla již tma a valilo tolik vody, že jsem musel zvolnit na nějakých šedesát, protože na mnoha místech nestíhala voda z dálnice odtékat. Po přejezdu mostu na Krk moc nechybělo, abych to otočil a vydal se na zpáteční cestu. Takový fialový hnus panoval na Jadranu. Naštěstí se to ještě v pátek odpoledne vybralo a panovalo slunečné počasí s teplotami 22 - 30°C. Na sluníčku hic jak blbec, v apartmánu klima, točené pivo vychlazené, ale moře studené. Po celou dobu foukal silný vítr, vlny jaké jsem v Chorvatsku ještě nezažil, moře ze dne na den studenější, v sobotu jsem do něj už ani nevlezl.
Ale teď zpět k révě. Při jednom výletu po ostrově jsme projížděli zeleným údolím u Vrbniku, kde byla jedna vinice vedle druhé, a vinaři v atombordelech a maskách za volanty traktorků to do révy valili ve velkém. Stejně tak se dělo i ve Slovinsku. Abych nezůstal pozadu, tak jsem se i já rozhodl udělat ošetření proti padlí, třetí v pořadí, druhé za pomoci systémové chemie. To se mi podařilo v pátek v podvečer, deště se nám vyhýbaly a vítr se uklidnil. Dny před tím jsem musel posekat přerůstlé plevele a trávu, rovněž vylámat, osečkovat a vyvázat co se dalo.
Na první pohled vypadá réva pěkně, na druhý ještě lépe, ale na ten třetí, tak tam je to už horší. Přemokřená půda, časté deště, abnormálně bujný růst, chladno, to vše způsobuje, že kořeny nestíhají zdárně "vyživit" rychle rostoucí réví. Začal jsem ke kmínkům přidávat granulované hnojivo určené pro révu, rovněž do postřiku jsem přidal hnojivo na bázi draslíku a fosforu (Drafos). Při dalším ošetření přidám do postřiku ještě hořkou sůl. Následné postřiku budou již jen za pomoci síry a podpůrných prostředků, v případě výskytu plísně pak Ridomil, Acrobat nebo Revus, ale to jen v případě že "měkké" přípravky nebudou zabírat. Samozřejmě že v zásobě mám i jodovou tinkturu, zažívací sodu a olejíčky, hlavně pro lokality, kde je vyžadována OL nula.
Dnes jsem vyrazil časně ráno udělat pořádek s révou i na staré zahradě, což se podařilo jen částečně, protože kolem půl jedné to spustilo a chčije stále. Keře prokoukly, zítra snad dám i ten zbytek, ošetřit bych chtěl jodo-sodo extraktem i nalévající se révu u baráku.
Nejvíce poškozená padlím je odrůda Sensacia, u které mám však stále možnost selekce, a tak odstraňuji nejnapadenější a nedokonale vyvinuté střapce. Plíseň se prozatím neprojevuje (asi je jí zima). Na dalším snímku je
kontejnerovaná sazenice odrůdy Rombik, která se již vybarvila, ale jedlá ještě úplně není. Mám ji vysazenu i na nové zahradě, zda bude plodit letos i tam je v tomto okamžiku otázkou.
Na staré zahradě jsem toho hodně hodil na kompost, včetně přebytečných střapců. Snažil jsem se o jeden střapec na výhon, samozřejmě s ohledem na stáří a růst té které hlavy. Nechával jsem pěknější střapce, nemuselo se však jednat o první v pořadí, nechával jsem střapce i s ohledem na možnost umístění pytlíku proti hmyzu. Vyjímečně jsem nechal i dva, ale tady se jednalo o "zmenšené" střapce, u kterých jsem odstříhával nevzhledné nebo neopylené části.
Pokud bude příznivé počasí, tak to projdu zítra ještě jednou a dodělám zbývající hlavy. Na některé keře jsem nemusel téměř sahat, jejich slabší růst v "údržbě" hodně pomáhá (Rozovyj Timur), jiné zase dělají vše pro to, aby se s tím jeden potrápil (Talisman, Gavril nebo Podarok Záporoží). Přikládám pár ukázek z dnešního dne. Až na tu mokrou hrůzu kolem a zimu, jsem se stavem révy vcelku spokojen, i když mne to stojí hodně času. Ještě asi stříknu Topazem révu i tady na zahradě, ať do dospěje do zdárného konce, nebo alespoň budu mít dobrý pocit že jsem pro to udělal všechno co se dalo. Padlí je holt sviňa nevypočítavá.
Na posledních dvou snímcích výše je vidět, jak Kišmiš lučistyj odskákal mokré počasí. Pokud to byla nějaká choroba, tak je kišmiš jedinou odrůdou, která to na zahradě takto odnesla. Vpravo je pak mé letošní roubování, prozatím 100% úspěšné. Na Vostorg krasnyj jsem narouboval dva zelené řízky Svileny do zeleného rašení. Na závěr ještě snímky ze vzdálenějšího pohledu, ten úpně poslední je od baráku.