Konkrétně se v tomto případě jedná o odrůdu Lora, jejíž hlava je umístěna u zdi situované na západ, tzn. že zhruba od poledne na ni pere slunce na plné pecky (pokud je). Bobule Lory, která je umístěna na protější straně, tento problém nemají a jsou čisté, přitom na ně pere slunce od rána. A to je možná ten "kámen úrazu". Hlava otočená na východ je osluněna postupně od rána, kdežto do bobulí u západní stěny se opře polední slunce "nárazově".
↑ Esteticky to nevypadá moc pěkně ↑, když se na bobulích objeví černé fleky, a tak jsem zhotovil jednoduché stříšky z ↓ papírové čtvrtky A5, nasadil je na šťopku ↓ a sešil koníkem.
Snad nebudou mít stříšky negativní vliv na bobule co se chorob týče a střapce budou vypadat alespoň tak jako ty vpravo. → Aby byly střapce zastíněny, tak musí ležet těsně na nich.
29.7.2018 6:31
Ještě bych doplnil pár řádků o stavu révy a zralosti.
Včera jsem rozdal pár střapců další odrůdy, která již dozrála nebo dozrává. Jedná se o Elegant sverchrannyj, ale tato odrůda již jen přežívá a stále čeká na likvidaci nebo přeroubování. Bobule jsou poměrně malé a "naducané" na sobě, žádná sláva. Slušně jedlý je již i Galahad.
V sobotu brzy ráno jsem rovněž ošetřil na zahradě proti padlí a plísni, tentokrá již mixem Ridomil + Kumulus + Wuxal super + Silwet. Plíseň zde není na pořadu dne, spíše nějaká ta červená spála (?) na některých odrůdách nebo deficit některých prvků. Padlí se objevuje hlavně na keřích, které nejsou ideálně "odluftovány", více napadána je např. odrůda Svilena. V globálu bych asi tak zevrubně konstatoval, že krom polohy hraje i roli nedokonalý dopad postřiku na ta která místa. Byl to poslední hromadný preventivní postřik proti padlí v letošním roce a je vidět, že dopadl (až na opravdu malé vjímky) úspěšně. Svou roli hrálo i příznivé počasí v době rašení a květu.
Proti plísni u domu nezasahuji, protože je těsně před sklizní, pokud bude horko a nebude pršet, tak by se šíření plísně mohlo zastavit. Stále se jedná o formu, která napadá listy okolo žilek, forma žlutých vodnatých fleků není téměř vidět.
Další "problémek", který jsem pozoroval je velký opad bobulí u Afrodity. Tohoto jevu si všímám již několikátou sezonu a mám dojem, že na vině je velký počet střapců na hlavě. Réva se tímto způsobem snaží zbavit nadbytečných bobulí, které stejně nedozrají a jsou stále měkké a kyselé. Stačí sáhnout na střapce, lehce zatřepat a už to "prší" na zem. Tohoto jevu jsem si všiml i u odrůdy Zlato, která má rovněž poměrně hodně násady.
Finišovat začíná Kišmiš lučistyj a výše zmíněná Lora, úroda vypadá moc pěkně, hmyzí škůdci se objevují jen sporadicky, takže zatím jsme nasadil jen pár pytlíků.
Na snímcích zleva: Kišmiš l., Kišmiš. l. + Afrodita + Talisman, Afrodita.
M.