Mokro, mokro a ještě jednou mokro

23.08.2020 07:11

Posledních pár dnů nám sluníčko ukázalo svou sílu, i noční teploty byly velmi slušné, jen to mělo jednu jedinnou vadu "na kráse". Opět muselo nachcat, a to znamená další a další nárust chorob, v posledním týdnu hlavně padlí. Proti plísni jsem ošetřoval před 14ti dny Revusem, a zrovna dnes končí OL tohoto postřiku.

Na některé hlavy, které jsou napadeny padlím silně, a přitom střapce potřebují odhadem 14 dnů na dozrání, použiji Kumulus. Ty, co již jsou k jídlu nebo v blízké době budou, tak tam se zaměřuji hlavně na boj s obtížným hmyzem a následky největšího nepřídele a škůdce révy - mokra.

Na fóru o révě se objevilo téma Význam a vliv osečkování na výnos/kvalitu hroznů, kde se rozebírají tyto okolnosti. K tomu bych dodal následující. ze své zkušenosti a praxe. U domu mám několikaletou hlavu odrůdy Sensacia, která je od počátku své existence napadána padlím, které ji hodně decimuje. Bohužel je to dáno i nevětranou polohou, ale na druhou stranu by na tom mohla být svým umístěním na jižní straně řadové výstavby trochu lépe, co se týče zrání. Bohužel není tomu tak, a na vině je padlí. Hlava je na horním vedení (na pergole), násada je bohatá (možná až moc), listová plocha je dostačující. Proč tedy réva nezraje? Nejspíše proto, že listová byla několikrát pokryta povlakem oidia a listy ztratily svou asimilační schopnost. Zde u domu po odkvětu již neprovádím ošetření tvrdou chemií. Home made přípravky dokáží padlí zastavit, ale následky jsou již trvalé. Poničené jsou rovněž střapce, navíc si vosáci vybírají a napichávají zdravé bobule, takže veškerá úroda jde do kopru, k jídlu jsou jen jednotlivé bobule.

20200823-07263620200823-07270120200823-072709
20200823-07272320200823-072755Mé představy o révě na pergole, o zastínění a střapcích visících dolů byly opravdu poněkud jiné a s révou zde u domu na 85% končím, nechám jen osvědčené dvě-tři hlavičky a doufám, že příští rok již zakvete kiwi, které využilo kmínky jako oporu k růstu.

V letošním roce jsem se přesvědčil, že při správném použití chemie se dá úroda dopěstovat i v těchto mokrých sračkách. Chce to ovšem tvrdou chemii a hlavně preventivně, ta eko-bio funguje jen tam, kde jsou ideální podmínky k pěstování a choroby se nevyskytují.

Je neděle, osm hodin ráno a venku se objevilo slunce a azurová obloha. Po několikahodinových včerejších deštích na všem stojí voda, a choroby tak mají volné pole působnosti. Ještě včera jsem se na vyplevané půdě mezi řádky vinohradu bořil do podmáčené země (ani slunečné třicítky půdu nevysušily), a teď do toho muselo zase nachcat. Potřebuji očistit zrající střapce od poškozených bobulí a dát je do pytlíků, rovněž posekat trávu, která už má zase 15 čísel, jenže dokud to neobeschne, tak se to nedá. Příští týden už má o víkendu zase chcát, ještě že jedeme v tuto dobu alespoň na pár dní se vyčváchat k moři. Jen doufám, že do té doby ty buzny nevymyslí zase nějaká opatření a my budeme muset čumákovat v této podělané republice.

M.

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode