Chtěl jsem něco venku u baráku začít dělat, ale je tam mokrá kosa jako prase. K ránu bylo 1,5°C, teďkom tam padá mlha a zima zalézá za nehty, a tak jsem alespoň sklidil nějaký ten střapeček na ochutnávku. Jíst se to ale nedá, protože je to studené jak sviňa a je potřeba to v ledničce "ohřát".
Ze tří sklizených vzorků je Original "nejkyselejší" a jeho cukr se pohyboval v rozmezí 13-14°Bx, má naopak v sobě nejvíce vody a největší bobule (vážící ploška má rozměr 35 x 40 mm). Když není nic lepšího tak se jíst dá. Na to, že je podně zrající odrůdou, u mne dozrává celkem velmi slušně, a bývá poslední odrůdou ke konzumaci. Letos je to ale vše jinak, protože díky napadení padlím "nedozrály" odrůdy úplně stejně, zářným příkladem je Dunav.
Tato odrůda měla být dávno sklizena a přesluhuje minimálně měsíc a půl, padlí zůstalo na třapině "viset" hodně silně a je tam doposud.
Bobule jsou slušně velké, pevné a křupavé, sladkost není sice ideální, je však dostatečná vzhledem ke struktuře bobule, u níž se při konzumaci neodděluje slupka tak jako např. u výše zmíněného Originalu. Signální střapce na přeroubované hlavě mám ještě i na zahradě, v současné době mám tři keře této velmi pěkné odrůdy, z toho dvě na zahradě.
Pozůstatky napadení padlím jsou znatelné i na bobulích, po posledních lijácích navíc začala opět praskat.
Afrodita dnes vyhrála co se sladkosti a kvality zdravých bobulí týče, bohužel je nejnapadenější padlím a propad poškozených bobulí je největší z těchto tří odrůd, oproti Arkadii je však king, protože ta jde do šmelcu ve velkém. Afrodita je skvělá bezsemenná odrůda, pravidelně bohatě plodící, vyžaduje však hodně zvýšenou pozornost v prevenci napadení chorobami (ale která odrůda v poslední době ne?). Snažím se ji přesunout od domu na zahradu, kde ji budu moci lépe ošetřit, bohužel se mi skoro vůbec neujímá při přeroubování, takže ani nyní nemohu říci, že se mi ji podařilo zapěstovat.
Arkadia je už jen na vyhození, bobule (ty co zůstaly) sice poměrně sladké, ovšem nyní již nechutně měkké, napadené padlím, hnijící, plesnivějící, navíc mi na vertiko hlavě vůbec ještě nevyzrálo réví.
Mám této velmi pěkné odrůdy minimálně šest hlav, štěpované i pravokořené, úroda však bývá docela rozporuplná. Arkadia se v poslední době chová jako "rozmazlený fracek", kolem kterého se hodně skáče bez zjevného účinku. Vyliskat se nedá, a tak její počet zredukuji. Talisman zatím nechávám, ten se drží v rámci možností.
Budu se opět opakovat již poněkalikáté, že u mne rezistentní odrůdy ztrácejí svou odolnost, jsou jen odrůdy hodně nebo úplně napadané chorobami. Z toho se v první řadě bude odvíjet prevence v chemické ochraně, která bude prováděna bez ohledu na vývoj počasí, max. se bude jen prodlužovat rozestup mezi nimi, ošetřovat budu vhodnými přípravky až do sklizně.
Dalším krokem bude "přetvarování" hlav pro lepší přístup k ošetření, redukce počtu střapců musí být důslednější, stejně tak jako podlom letorostů. Krásně se to píše, ale když není čas a navíc obrovské dusno a mokro žene réví do několikametrových délek, tak pak se to těžko realizuje. Na zahradě pak pod révu nastelu černou igelitovou fólii, a od nezodpovědného vinaře v sousedství se ohradím igelitovou fólií v celé délce a výšce plotu. Těžko se bojuje s chorobami, když se na to dva-tři metry za plotem sere, neošetřuje se a neseče se pravidelně tráva.
M.