Předevčírem jsem vinohrádek stříkl hořkou solí a budu čekat na výsledek. Roste to jako šílené, za pouhé tři dny jsou výhony už zase skoro metr nad drátěnkou. O víkendu další postřik Drafosem. Pokud bude imrvére pršet a růst bude tak stále intenzivní, tak se problémů s živinami asi nezbavím. Už jsem na více místech objevil i první příznaky napadení plísní, takže preventivní postřik proti ní bude důležitý. Revus už asi nestihnu objednat, volba bude tedy nejspíše na Ridomilu.
Padlí jsem na révě na zahradách prozatím nezregistroval, narozdíl od keřů u domu. U domu jsou podmínky hodně specifické, a přestože v okolí vinohrady nejsou (jen réva po různých dvorcích), tak problémy s padlím jsou každoroční. Už jsem prostor hodně prosvětlil, dokonce plánuji likvidaci některých keřů, protože jejich místo nahrazuje kiwi, ale stále je to boj. Vzhledem k ostatní vegetaci, kdy mohu ošetřit tvrdou chemií jen v počátcích, jsem se ve větší míře pustil do ošetřování přípravkem ze zažívací sody, jodové tinktury a stolního oleje plus smáčedlo Silwet, které pomůže oleji v rozptýlení ve vodě.
Předevčírem jsem provedl cílený pokus s litrem postřiku a na snímku jsou bobule před ošetřením a následující den po. V boji s padlím by mohlo pomoci i listové hnojivo DRAFOS, protože podobně jako soda zajištujě zásadité prostředí. Réva sice ponese určité následky napadení padlím, ale to se hlavně nebude šířit dále. Nepřízeň počasí a pracovní vytížení mi bohužel nedovoluje provádět opatření tak jak bych si přál a jak by bylo nejvhodnější.
Cituji: DRAFOS je registrovaný jako hnojivo, avšak jeho přidaná hodnota tkví mimo jiné i ve vyšší, alkalické hodnotě pH (9-10). Postřikem na list tak dochází k vytvoření alkalického prostředí, které pomáhá potlačovat rozvoj plísňových chorob révy vinné. Je možné na něj tedy pohlížet i jako na preventivní přípravek, který podporuje vznik přirozené rezistence rostlin vůči houbovým patogenům.
Na víkend jsou avizovány další a další deště, navíc panuje chladno, to jsou ideální podmínky pro růst plevelů, které již jen sekám motorovou sekačkou. Plevel (a ani tráva) se nesmí nechat narůst, protože pak ho sekačka semele jen do zelené kaše a ucpává se výhoz. Jenže jak to udělat, když je to věčně mokré a než to někdy obeschne, tak "půlmetrové", navíc se většinou jedná o dužnaté plevele.
Dnes jedeme na prohlídku vinohradů a ochutnávku vín k našemu generálnímu řediteli, takže jsem zvědav na stav vinohradů na znojemsku. Má to ve velmi dobré lokalitě, což zjednodušuje péči a hlavně ošetření proti chorobám. Ale jak jsem již vloni z výkladu vyposlechl, tak hlavní důraz je kladen na to co se má sklízet, to ostatní je již jen "podpůrný" prostředek. ;-)
M.